Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy V Českém muzeu hudby uvidíte vzácné Sukovy housle i jeho sbírku angličáků
V Českém muzeu hudby uvidíte vzácné Sukovy housle i jeho sbírku angličáků
Čtvrtek, 09. červen 2016 07:06
V Českém muzeu hudby uvidíte vzácné Sukovy housle i jeho sbírku angličáků

Až do konce září můžete navštívit novou výstavu Josef Suk. Housle – můj osud v Českém muzeu hudby, která představuje životní dráhu jednoho z nejvýznamnějších houslistů druhé poloviny dvacátého století. Kromě cenných památek rodiny Sukových uvidíte housle Stradivari a Guarneri, které dnes patří k nejvzácnějším nástrojům na světě, ale i Sukovu rozsáhlou sbírku autíček.



Přední houslový virtuos Josef Suk (1929–2011) patřil v druhé polovině 20. století ke špičkám svého oboru a byl také vnímán jako pokračovatel hudební tradice rodiny Dvořákovy a Sukovy. Antonín Dvořák byl jeho pradědeček a skladatel a houslista Josef Suk dědeček. Josef Suk se začátkem 50. let minulého století etabloval jako zakladatel Sukova tria a počátkem 60. let se stal sólistou České filharmonie, získal renomé v Evropě i na dalších kontinentech a vystupoval s předními českými i světovými dirigenty a interprety.


„V Národním muzeu seznamujeme s významnými osobnostmi nejen z oblasti historie a vědy, ale i umění a hudby. Josef Suk patřil k předním osobnostem hudebního světa a velmi mě těší, že otevíráme výstavu, která představí jeho životní kariéru a zároveň ukáže široké spektrum předmětů a rodinných památek, jež získalo České muzeum hudby darem od paní Marie Sukové, manželky slavného houslisty,“ uvedl k otevření výstavy Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.


České muzeum hudby získalo v uplynulých letech do svých sbírek řadu unikátních předmětů týkajících se Josefa Suka, například originální archiv hudebnin, programy, plakáty, historické fotografie, korespondenci i osobní předměty. Uvidíte i nástroje ze sbírky Českého muzea hudby, na které Josef Suk hrál, tedy housle Stradivari, zvané Libon, a Guarneri, pojmenované Princ Oranžský, které patří k nejvzácnějším hudebním nástrojům na světě. Uslyšíte i nádherný zvuk Sukových houslí z remasterovaných nahrávek a mistra uvidíte na původních filmových záběrech. Nejen děti potěší Sukova rozsáhlá sbírka autíček, takzvaných angličáků. Připraven je také bohatý doprovodný program, koncerty i komentované prohlídky. Návštěvníci si mohou vyzkoušet hru na housle nebo projet hudební autodráhu ve tvaru houslového klíče.


Zdroj a úvodní foto: nm.cz

(zmk)



V Českém muzeu hudby uvidíte vzácné Sukovy housle i jeho sbírku angličáků